PEYC and Port Edgar Yacht Club Dinghy Regatta Results

RS200 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS200 Marvin RS 200 806 PEYC Brendan Lynch Matt Mason 1046 3 1 1 (5) 1 2 13.0 8.0
2nd RS200 Wee Blue Penguin RS 200 930 Martin Faulkner Ian Fitzgerald 1046 4 2 2 1 (5) 5 19.0 14.0
3rd RS200 RS 200 1650 RFYC Ronald Millar T Millar? 1046 1 4 (6) 2 3 4 20.0 14.0
4th RS200 Risky Business RS 200 1120 Castle Semple SC Peter Collings Sarah Ramsey 1046 2 (6) 5 3 2 3 21.0 15.0
5th RS200 Roxy RS 200 691 Solway YC Caitlin Ross Andy McKeown 1046 5 5 3 (7) 4 1 25.0 18.0
6th RS200 RS 200 447 Largs SC Andrew Malone Ashleigh Brown 1046 6 3 4 4 (7) 6 30.0 23.0
7th RS200 RS 200 1669 LLSC Aidan Dunn Abigail Carrick 1046 7 7 (8) 6 6 7 41.0 33.0
8th RS200 Deep Purple RS 200 643 PEYC Justin Venton Bill Hamilton 1046 8 8 7 (DNS) DNC DNC 50.0 41.0

FEVA Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st FEVA RS FEVA XL 5624 Loch Lomond SC Finn Dunn Kate Fowler 1240 1 2 1 (6) 1 11.0 5.0
2nd FEVA RS FEVA XL 1865 Port Edgar WS Robbie Baird Angus Halliday 1240 (7) 1 2 1 3 14.0 7.0
3rd FEVA Spirit Lite RS FEVA XL 981 ASYC Alistair Colliar Joe Roach 1240 2 (6) 3 2 4 17.0 11.0
4th FEVA RS FEVA XL 6742 Loch Lomond SC Finlay Erskine Emily Erskine 1240 3 3 (6) 4 5 21.0 15.0
5th FEVA RS FEVA XL 3194 ELYC Sam Cowan Lachlan McGrigor 1240 5 7 (8) 5 2 27.0 19.0
6th FEVA France Bruchime? RS FEVA XL 6897 Port Edgar WS Freddie Farago? Fraser Patrick 1240 (8) 5 4 3 7 27.0 19.0
7th FEVA Speedy Buoys RS FEVA XL 6790 Port Edgar WS Amius Marshall-De’Ath Eunus Rehman 1240 4 4 5 (7) 6 26.0 19.0
8th FEVA RS FEVA XL 6522 Port Edgar WS Orla Tait Archie Brindle 1240 6 (8) 7 8 8 37.0 29.0
9th FEVA Jolly Rodger RS FEVA XL 0000 Port Edgar WS Joseph Cox Daniel MacGregor 1240 9 (DNF) 9 DNF 9 47.0 37.0

RS400 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS400 Cobra RS 400 1370 DBSC Neil McLellan Sarah Meldrum 942 1 1 2 (DNS) 1 2 19.0 7.0
2nd RS400 Whatever RS 400 874 Lochaber SC Jon Gay Amanda Henderson 942 3 (4) 1 1 2 1 12.0 8.0
3rd RS400 RS Biscuit RS 400 1124 Aberdeen SC Bob Yeamans Nadia Yeamans 942 5 3 3 4 4 (DNC) 31.0 19.0
4th RS400 RS 400 1073 Jamie Rogers Neil Mclaren 942 (9) 2 4 3 5 6 29.0 20.0
5th RS400 Weed RS 400 725 DBSC Laura Glover Jenny Duglas 942 (8) 5 5 5 6 3 32.0 24.0
6th RS400 RS 400 1148 DBSC Hester Robertson Richard Hope 942 2 (8) DSQ 2 8 7 34.0 26.0
7th RS400 Demelya? RS 400 370 DBSC Martin Booth Olly Milling-Smith 942 7 7 (7) 6 7 5 40.0 32.0
8th RS400 RS 400 1265 Stonehaven SC Colin Davies Naomi Moran 942 4 6 9 (DNS) 9 DNC 53.0 41.0
9th RS400 RS 400 1455 DBSC J. MacKenzie A. Box 942 (DNC) DNC DNC DNC 3 4 55.0 43.0
10th RS400 RS 400 1294 Largs SC Mike Grant Alan Birse 942 6 9 8 7 (DNC) DNC 55.0 43.0
11th RS400 RS 400 1129 Wormit BC David Webley Fraser Milford 942 10 10 6 8 (DNC) DNC 58.0 46.0

Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com